حوزه شغلی مشاوره املاک مانند هر شغل دیگری، به داشتن دانش تخصصی کافی نیاز دارد. افرادی که به‌ دنبال ورود به دنیای کسب‌ و کار مشاور معاملات ملکی هستند باید حتماً آموزش‌های مدیریت کسب‌ و کار، فروش، بازاریابی، فنون مذاکره و... که به توانایی‌ ها و مهارت‌ های حوزه شغلی آن‌ها می‌ افزایند را فراگیرند. البته مهارت‌ های تخصصی متعددی وجود دارند که در ادامه به شرح و بررسی تعدادی از آن‌ ها پرداخته‌ ایم...


مهارت‌ ارتباطی

میزان رقابت در حرفه مشاور املاک بسیار زیاد است؛ از این‌ رو افرادی که در این حرفه مشغول به کار هستند، برای بستن قرارداد های ملکی و درآمد بالاتر تلاش زیادی انجام می‌ دهند. اصلی‌ ترین مهارت در این حرفه، برقراری ارتباطات موثر و پیگیرانه با خریداران و فروشندگان املاک است. بدین‌ جهت ارتقاء مهارت‌ های ارتباطی مشاوران املاک از اهمیت زیادی برخوردار است. برای ساخت شبکه‌ های ارتباطی متفاوت میان خریداران، فروشندگان و مشاور املاک باید ارتباطات موثر و جهت‌ داری برقرار شوند که ارزش‌ محور باشند. 

 

مهارت‌ مذاکره کلامی

کسی که در شغل مشاور املاک مشغول به کار است باید بتواند به‌ صورت حرفه‌ ای مهارت‌ های مذاکره را فرا بگیرد تا به مالکان و مشتریان کمک کند بهترین معامله ممکن را انجام دهند. سعی کنید از دیدگاه طرفین به فرایند معاملاتی و شرایط قرارداد نگاه کنید تا حفظ منافع آن‌ ها را نیز در نظر داشته باشید. مجموع این اقدامات کمک می‌ کنند از بهترین ادبیات در فرایند معاملات ملکی استفاده نمایید تا مذاکرات با نتیجه برد_برد به سرانجام برسانید که قطعا مهارت مذاکره کلامی شما را می‌ طلبد. با بهره‌ گیری از فنون مذاکره کلامی می ‎توانید بهترین قراردادها را نوشته و رضایت خریداران و فروشندگان را به‌دست آورید. 


هوشمندی

مشاوران املاک به تعداد زیادی از خریداران، فروشندگان، مستاجر ها، موجر ها و سرمایه‌ گذاران در حوزه تجارت املاک و مستغلات خدمات معاملاتی یا مشاوری خود را ارائه می‌دهند؛ اما راستش را بخواهید همه مشاوران املاک همین کار را انجام می‌دهند! شما باید با همکاران خود تفاوتی داشته باشید تا سهم مناسبی از معاملات املاک منطقه کاریتان را در دست بگیرید. سوال اصلی این است که چطور می‌توانید این تمایز را ایجاد نمایید تا مانند دیگر مشاوران املاک نباشید؟ قطعا باید با هوشمندی، شیوه کاری منحصر به‌ فردی انتخاب نمایید تا بتوانید معاملات متعدد و پرسود انجام دهید. 


 ادامه مطلب در «مجموعه کتب آموزش بازاریابی و فروش املاک و مستغلات» از انتشارات ثیدلر...