آموزش این بخش مغایر با «خِرد عمومی» در محافل معروف بازاریابی حرفه‌ای املاک است. در گذشته این ایده وارد حرفه املاک شد که مشاور حرفه‌ای، فردی عصاقورت‌داده و جدی است که از نظر خریداران و فروشندگان املاک بسیار باجذبه به‌شمار می‌آید؛ البته متاسفانه این ایده نادرست تبدیل به فرهنگ کاری مشاوران املاک شد. آیا فکر می‌کنید این همان چیزی است که مشتریان شما از یک مشاور املاک انتظار دارند؟ هیچ‌چیز نمی‌تواند به اندازه این فکر، اشتباه باشد!

مطمئناً می‌خواهید تا جایی که امکان دارد شخصی متخصص در حوزه کاری املاک به‌نظر بیایید. موضوع بحث ما در اینجا جایگاه، شأن و شخصیت مشاور املاک از دید مالکان قدیمی، مشتریان قدیمی و مشتریان بالقوه است.  

2 مشاور را تصور کنید که درصدد ایجاد ارتباطات مؤثر با مشتریان خود هستند؛ مشاور متخصص به‌عنوان یک دوست خوب برای مشتریانش یادداشتی دست‌نوشته و شخصی با لحن صمیمی ارسال می‌کند و مشاور ناشناس مبتدی یک بروشور گلاسه رنگی با متن تبلیغاتی خشک برای مشتریانش ارسال می‌کند. فکر می‌کنید کدام یک از آن‌ها از نظر مخاطبان خود فردی متشخص‌تر و دارای جایگاه اجتماعی بالاتر به‌نظر می‌آید؟ کدام مشاور از نظر مشتریان خود فردی داناتر و قابل‌اعتمادتر به‌نظر می‌آید که درصورت نیاز به دریافت خدمات ملکی حتما به او مراجعه کنند؟

یادتان باشد که مشتریان املاک به شرکت‌های معاملات ملکی نامعتبر، آژانس‌های املاک ناشناخته، مشاوران املاک عصاقورت‌داده، مشاوران املاک غیرقابل‌اعتماد یا مشاوران املاک روبات‌نما برای معامله رجوع نمی‌کنند؛ بلکه به آژانس‌ها و مشاوران قابل‌اعتماد که برخورد گرم و صمیمی با مشتریان خود دارند، رجوع می‌کنند. البته همان‌طور که می‌دانید، مشتریان با آژانس‌ها یا مشاوران املاک معامله نمی‌کنند؛ بلکه مشتریان خریدار با با مشتریان فروشنده معامله می‌کنند که مشاوران املاک در این میان نقش واسطه معاملات را ایفا می‌کنند. شما برای جلب نظر مثبت مشتریان املاک، باید  مشاور املاکی صادق که اصول اخلاقی و انسانی را رعایت می‌کند، باشید؛ درواقع باید پاک‌ترین و بی‌غل‌وغش‌ترین جنبه خود را به مشتریان نشان دهید. این اصیل‌ترین ورژن شما بدون هرگونه نقاب، تظاهر و خودنمایی است. بزرگ‌نمایی، کلاس‌گذاشتن و خودنمایی را فراموش کنید؛ حتما با تمام مشتریان خود مودب، خاکی، گرم و صمیمی رفتار کنید تا ببینید که چطور مشتریان جذب شخصیت و منش شما می‌شوند. به‌نظرتان چطور می‌شود که مشاور املاک، فردی با‌شخصیت و شایسته به‌نظر برسد؟ دقیقا با رعایت همین نکاتی که به شما عزیزان گفتم.