«مهارت های ارتباطی» (Communications Skills) مجموعه‌ ای از فعالیت‌ ها هستند که کیفیت عملکرد شما را در رفتار های عمومی و اجتماعی افزایش می‌ دهند. در طول روز شما مدام پیام‌ های گوناگونی را می‌گیرید و مي فرستید؛ اما مهارت های ارتباطی موفق فراتر از اشتراک‌ گذاری اطلاعات هستند. آنچه در این مهارت اهمیت دارد، درک احساسات پشت هر پیام است.

 مهارت‌ های ارتباطی قابلیتی هستند که شما در هنگام ارسال و دریافت انواع اطلاعات از آن ها استفاده می‌کنید. مهارت‌های اجتماعی شامل مراحل شنیدن، حرف‌زدن، مشاهده و همدلی هستند؛ اما مهارت ارتباطی  در درک تفاوت نحوه برقراری ارتباط در اشکال متفاوت مانند تعامل چهره به چهره، مکالمات تلفنی و ارتباطات دیجیتالی (مانند ایمیل و شبکه‌های اجتماعی) موثر هستند.

در میان مجموعه مهارت های کاری، می توان گفت مهارت های ارتباطی بیش از سایر مهارت ها مورد توجه قرار گرفتند. همچنین معمولاً در سازمان‌ ها مانند آژانس املاک، منابع قابل توجهی صرف آموزش مهارت های ارتباطی و دانش ارتباطات به مشاوران املاک می‌ شوند.

میزان رقابت در حرفه مشاور املاک بسیار زیاد است؛ از این‌ رو افرادی که در این حرفه مشغول‌ به‌ کار هستند، برای بستن قرارداد های ملکی و درآمد بالاتر تلاش زیادی انجام می‌ دهند. اصلی‌ ترین مهارت در این حرفه، برقراری ارتباطات موثر و پیگیرانه با خریداران و فروشندگان املاک است. بدین‌ جهت ارتقاء مهارت‌ های ارتباطی مشاوران املاک از اهمیت زیادی برخوردار است. برای ساخت شبکه‌ های ارتباطی متفاوت میان خریداران، فروشندگان و مشاور املاک باید ارتباطات موثر و جهت داری برقرار شوند که ارزش محور باشند. در این راستا سعی کنید به خوبی به خواسته ها و نظرات مخاطبان خود گوش کنید، با آن‌ ها همدلی کنید و این اطمینان را برایشان ایجاد نمایید که به عنوان یک دوست در کنارشان هستید. همچنین انواع روش های ارتباطی را به‌صورت برنامه ریزی شده و هوشمندانه به کار بگیرید تا به هر طریقی در یاد و خاطره مالکان و مشتریان باقی بمانید.

با اطلاع از انواع مهارت های ارتباطی می توانید احساسات و شرایط دیگران را بهتر درک کنید. داشتن این مهارت اعتبار شما را به عنوان مشاور املاک نزد مالکان، مشتریان و همکاران افزایش می دهد. از این اعتبار برای اعتماد سازی و برقراری ارتباطات موثرتر می توانید استفاده نمایید تا معاملات ملکی بیشتر و سنگین تری انجام دهید و درآمدتان را افزایش دهید. داشتن مهارت های ارتباطی قوی و ارتباط موثر برای پیشرفت و موفقیت در زندگی شخصی و کاری مشاوران املاک اهمیت زیادی دارد.

ازجمله مهارت های ارتباطی عبارت اند از گوش دادن فعال، وضوح گفتار، هماهنگی سبک ارتباطی خود با مخاطبان، برقراری ارتباطات کلامی یا غیر کلامی صمیمی و دوستانه از طرق متفاوت به نحوی که دیگران این ارتباط را درک کنند و بفهمند، رعایت احترام، اعتما به نفس، ارسال و دریافت بازخورد، تفکر و تأمل، درک نشانه های غیر کلامی، همدلی با مخاطبان، پاسخگویی، ارائه بازخورد سازنده و مفید، بازاندیشی، انتخاب رسانه مناسب و...


ادامه مطلب در «مجموعه کتب آموزش بازاریابی و فروش املاک و مستغلات» از انتشارات ثیدلر...